Kazdağları ve Gezilecek Yerler

Sarıkız Türbesi: Hüzünlü Bir Hikaye

Hüzünlü bir hikaye olan Sarıkız efsanesinin beslediği bu türbeden günümüze sadece bir parça duvar ulaşmış. Burada her yıl Türkmenler kültürel bir festival düzenliyor. Sarıkız Türbesi Festivali olarak bilinen bu etkinlik 700 yıldan daha eski bir geçmişe sahip.

Adatepe Köyü: Beyni Besleme Noktası

1980’li yıllardan sonra bir hayalet köy olmaya doğru yol alan Adatepe, bir grup gönüllünün köydeki evleri satın alıp restore etmesi ile günümüzde turistik bir noktaya dönüşmüş. Çanakkale’nin Küçükkuyu beldesinin bir köyü olan Adatepe, Kaz Dağları eteklerinde bir mola vermek isteyenler için ilgi çekici olabilecek bir yer.

Birçok sanatçı ve akademisyenin ortak çalışması ile bir ortak düşünce merkezine dönüşen Taş Mektep ile beraber Adatepe, günümüzde yemyeşil ve huzur dolu bir köy görünümünde. Burada pansiyon ya da otel olarak birçok konaklama merkezi bulunuyor. Milli park öncesi Adatepe köyünün sana anlatacaklarına bir şans vermeni tavsiye ediyoruz.

Zeus Altarı: Kaz Dağları’nda Bir Mitolojik Durak

Troya Antik Kenti’nin çılgın kaşifi Schielmann’ın savına göre İlyada’da geçen Zeus’un Truva Savaşı’nı izlediği yer burası. Gidip de buradaki deniz ve doğa manzaralarını görünce insan Zeus’a hak veriyor. Bölgede manzaranın seyrine dalınabilecek en iyi noktalardan biri.

Zeus Altarı’na gitmek için Adatepe’den 10 dakika sürecek bir yolculuğa çıkmak yeterli. Manzaranın en iyi göründüğü zamanlar güneşin yüzünü göstermeye ya da saklamaya başladığı anlar diye not düşüyoruz. Aklında bulunsun.

Zeytinyağı Müzesi: Bir Ege Masalı

2001 yılında kapılarını zeytin meraklılarına açan Zeytinyağı Müzesi, Küçükkuyu kasabasının girişine konumlanmış. Tarihi antik zamanlara giden ve günümüzde değerini hala koruyan zeytinyağının hikayesini dinleyebileceğiniz müzede, eski zamanlardaki insanların zeytinin yağını çıkarmak için ne kadar emek verdiğini fark etmek mümkün.

Kaz Dağlarında Yapılacak Şeyler: Huzuru Bulmanın Tam Sırası 

Kaz Dağları rehberi konusuna bölgede yapılabilecek şeyler ile devam ediyoruz. Bu noktada iki etkinlik öne çıkıyor: kamp yapmak ve köy seyahatleri. Kaz Dağlarının muhteşem doğasıyla bir olmak için kamp yapmanı tavsiye ediyoruz. Kaz Dağlarında kamp yapma konusunda çekincelerin varsa ve konforuna düşkünsen konaklamak için buradaki köylerde bulunan butik otelleri ve pansiyonları tercih edebilirsin.

Doğayla Bütünleşiyoruz: Kaz Dağları Kamp Alanları

Konu Türkiye’nin en büyüleyici doğal güzelliklerine sahip bölgelerinden birine gelince kamp planlarına değinmek çok normal. Güvenli bir ortam sunan kamp alanlarında doğanın tadını çıkarmak ve diğer tabiat meraklıları ile sosyalleşmek mümkün. Kaz Dağları kamp alanlarının bazıları konuklarına ağaç evlerde kalma imkanı da veriyor. Ne macera ama!

Dağın milli park statüsünde olmasından dolayı burada istediğin yerde kamp yapamıyorsun. Zaten koruma altındaki alanlara trekking yapmak istersen de rehber tutmak zorundasın. Milli parkı korumakla görevli insanların yönlendirdiği alanların dışında burada çadır ya da karavan kampı yapmak yasak. Aklında bulunsun.

Aşağıya Kaz Dağlarındaki en popüler kamp alanlarının isimlerini bırakıyoruz. İlgini çeken olursa detaylı bilgi için işletme yetkilileri ile iletişime geçebilirsin.

 • Hızır Kamp Alanı
 • Akaleos Kamp Alanı
 • Endes Kamp Alanı
 • Çamlaraltı Kamp Alanı

 

Organik Lezzetlerle Detoks: Kaz Dağları Köyleri

Kaz Dağlarında bulunan köyler, adeta doğanın içinde kalmış gizli cennetler gibiler. Bu köylerin çoğunda organik ürünler bulmak mümkün. Özellikle Zeytinli gibi köylerde mükemmel kalitede zeytinyağı bulabilirsin.

Kaz Dağları çevresinde ilgi çekici 12 tane köy var. Bunların en ünlüsü yukarıdaki satırlarda bahsettiğimiz Adatepe köyü. Diğer köylerin isimlerine de aşağıdaki listeden ulaşabilirsin.

 • Yeşilyurt
 • Nusratlı
 • Zeytinli
 • Tahtakuşlar
 • Mehmetalan
 • Küçükçetmi
 • Beyoba
 • Eski Güre
 • Kıraçoba
 • Çamlıbel
 • Arıklı