Kazdağları Endemik Bitkiler Cenneti

Türkiye’nin endemik bitkiler haritasının en önemli bölgelerinden olan Kaz dağlarında 800 farklı bitki bulunmakla birlikte, 32 tanede endemik bitki bulunmaktadır. Doğal güzelliklerinin yanı sıra, çoğu hastalıkların iyileştirilmesinde ve sofralarımızda bitki olarak kullanılmaktadır.

Bu bitkilerin en önemlileri sıralayacak olacak olursak :

1- Kazdağı Göknarı  (Abies Equi)

Yaklaşık 10-15 cm dik kozalakları bulunan ağacın gövdesinin kabuğu parlak ve incedir. 1000 ile 1400 metre yükseklikteki dağ yamaçlarında bulunmaktadır. Yaprakları ve kozalakları şifa kaynağıdır.

2- Kazdağı Kantaronu  (Hypericum Kazdaghensis)

Kazdağı Kantaronu, sarı çiçekleri olan çok yıllık bir bitkidir. 1500 metre yükseklikte ve kayalıklarda yetişir. Yaz başı ile sonbahar başlangıcı arasında çiçeklenir. Zeytinyağı içerisinde güneşte bekletilmesiyle oluşan kantaron yağının birçok yara ve lekeyi iyileştirdiği bilinmektedir. Bunun yanı sıra sakinleştirici ve iştah açıcı özellikleri de vardır.

3-Yabani Sarımsak (Kurtzianum)

Küçük soğanlı bitki olan Yabani sarımsak, 1500 mt nin üzerinde  kayalık yamaçlarda yetişmektedir. En önemli özelliği doku yaşlanmasını geciktirici olmasıdır.

4- Hünkar Beğendi (Iberis Saxatilis)

Boyu 5 – 10 cm uzunluğunda olan Hünkar Beğendi, Mayıs – Haziran ayları arasında çiçeklenir.

5- Peygamber Çiçeği (Centaurea Odyssei Wagenits)

Kaz dağı yamaçlarında 1700 – 1750 metrede yetişen Peygamber Çiçeği, Temmuz – Eylül aylarında çiçek açar. Kayalık yamaçlarda  yaşayan sarı renkli bu bitkidir.

6- Kaz Dağı Çiğdemi (Crocus Gargaricus Herbert)

Kaz Dağları’nın antik isimlerinden biri olan Gargaricus (Çiğdem) ile Nisan – Mayıs aylarında açan değişik renklerde çiçeklerdir. 1250-1300 metre yükseklikte yaşarlar.

7- Hodangiller (Boraginaceae)

Hodangiller (Boraginaceae), Lamiales takımına ait bir familyadır. Bitkiden kırmızı renkli boya elde edilmek için de faydalanılıyor.

8-(Keten (Linum Boissieri Asch)

Çok yıllık bir bitki olan Keten, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açmaktadır. Yetiştiği yükseklik 1700 metrenin üzerinde ve kayalık bölgelerdir.

9- Yüksük Otu (Digitalis Trojana)

Kaz Dağlarında 600-700 metre yükseklikte yetişen Yüksük otu, tıbbi açıdan değerli bir bitkidir.

10- Yoğurt Otu (Galium Moilugo)

Kazdağlarında “Galium Moilugo” olan türü bulunmaktadır. Peynir yapımında  kullanılan Yoğurt Otu, birçok sağlık sorunları içinde binlerce yıldır kullanılmıştır.